У селі Борове Зарічненської громади – карантин через сказ у кота, що покусав дитину
У селі Борове Зарічненської громади ввели двомісячні карантинні обмеження через сказ у кота, який покусав дитину.
За інформацією Вараського районного управління ГУ Держпродспоживслужби в Рівненській області, 21 квітня 2025 року з Рівненської регіональної державної лабораторії надійшло підтвердження про наявність вірусу сказу у кота, який 18.04.2025 року наніс укус дитині, а за деякий час після цього тварина загинула. Даний випадок стався в селі Борове по вулиці Шкільна Зарічненської громади.
У зв’язку з цим у селі Борове будуть проводитись допрививка всіх котів і собак.
Власників котів і собак закликаємо звертатись до Зарічненської дільничної лікарні, дільниць ветеринарної медицини щодо безкоштовної вакцинації тварин.
Зазначимо, сказ може передатися й людині, якщо її вкусить заражена тварина. Чим ближче відбувся укус до голови, тим небезпечніше, оскільки вірус сказу уражає мозок. Якщо вас таки вкусила скажена тварина, необхідно:
- відразу провести місцеву обробку рани: поверхню рани промити водою з господарським милом, а її краї обробити 70% спиртом чи 5% розчином йоду;
- після обробки рани негайно зверніться до лікаря – лише своєчасно розпочатий курс антирабічних щеплень допоможе уникнути зараження;
- тварину, що покусала, слід негайно ізолювати і звернутися до державної ветеринарної служби вашого міста/району;
- якщо тварина, яка вас вкусила, загинула, все одно варто звернутися до найближчої ветеринарної клініки.
Перші ознаки хвороби у людини з’являються раптово. Вже за один-два дні від початку захворювання на місці загоєної від укусу рани рубці набухають і робляться темно-червоними, виникає тягучий біль. Починається нездужання, слабкість, з’являється почуття туги, пригніченість. Разом із цим хворий втрачає апетит, погано спить, стає неспокійним, дратівливим. У хворого з’являється спрага, він просить пити, але проковтнути воду не може через судоми м’язів гортані. Розвивається тяжка ознака так званої «водобоязні». Захворювання триває 2-4 дні і закінчується смертю.
Розпізнати скажену тварину можна за зміною її поведінки, зокрема за її агресивністю та втратою відчуття страху, вона починає нападати на людей та інших тварин. Також варто бути пильним, якщо вдень у вашому населеному пункті з’явились дикі тварини (лисиці, вовки, песці та інші).
У слині тварин вірус сказу з’являється за 10 днів до появи у неї перших ознак хвороби. Тому коли людину вкусила чи подряпала на перший погляд здорова тварина все одно необхідно звернутися до лікаря.
Пам’ятайте: сказ не можна вилікувати, його можна лише попередити! Ваше здоров'я у Ваших руках! Дбайте про нього!
Нагадаємо, що багато власників тварин при подвірних обходах ветеринарними спеціалістами при щепленні тварин відсутні в домогосподарствах, тому закликаємо власників тварин поставитись відповідально до своїх улюбленців та провести щеплення від сказу.
ЗВЕРТАЄМО ЩЕ РАЗ ОСОБЛИВУ УВАГУ, ЩО ВАКЦИНУВАТИ ДОМАШНІХ ТВАРИН (СОБАК, КОТІВ) ПРОТИ СКАЗУ ПОТРІБНО ПОСТІЙНО.
Вараське районне управління Головного управління Держпродспоживслужби в Рівненській області.