Команда ULEAD з Європою в Рівненській області знайомилася із ситуацією в прикордонних громадах
Сусідство із республікою білорусь несе для Рівненщини додаткові безпекові ризики. Найбільше це відчувають територіальні громади, що розташовані на самому кордоні та в найближчій смузі за ними. Та, попри це, органи місцевого самоврядування з цих громад працюють над забезпеченням нормальних умов для проживання мешканців в усіх населених пунктах.
Поспілкуватися із посадовими особами місцевого самоврядування півночі області, побачити умови в яких вони виконують свої повноваження, почути про нагальні потреби та проблеми – саме з цією метою команда Регіонального офісу U-LEAD у серпні-вересні відвідала ряд громад Вараського району. Про це розказав Михайло Шелеп, радник офісу з питань децентралізації та місцевого самоврядування.
«Рафалівська селищна та Каноницька сільська громади ще в період добровільного об’єднання територіальних громад заявили про свої наміри спробувати існувати окремо. Саме завдяки цьому вони й з’явилися на новій карті області у 2020 році. Обидві ці громади різні за потенціалом. Однак, обом громадам досі доводиться вирішувати проблеми, які виникли ще до того, як вони самостійно почали управляти комунальними установами на їх території. Разом з тим, в обох громадах бачать хороші результати функціонування власних закладів освіти та культури», - зазначив радник.
Більше досвіду в самостійному вирішенні справ має Локницька сільська громада, адже вона одна із перших в області стала на шлях децентралізації, - підкреслив Шелеп: «Зважаючи на значне покриття території громади лісами, одним із важливих напрямків діяльності є створення та забезпечення повноцінної діяльності добровільних пожежних команд. Для цього ОМС неодноразово брав участь у різноманітних проєктах, в т.ч. з польськими партнерами».
Значно більша територія, а отже, і більше управлінських питань виникає в Зарічненській селищній громаді. Попри це, в громаді працюють над збереженням існуючої мережі комунальних закладів та установ, вдосконаленням їх діяльності та розширенням переліку надаваних послуг.
Ще одна громада, яку відвідали радники Програми стала Дубровицька міська громада Сарненського району. Тут теж сильно відчувається вплив прикордоння, адже економічне життя в громаді з початком великої війни суттєво послабилось, - підкреслює радник. Саме тому у громаді багато уваги приділяють раціональному та економному використанню бюджетних коштів.
«Всі відвідані нами громади, попри складну фінансову ситуацію, продовжують підтримувати Збройні Сили України, а також чимало ресурсу спрямовують на соціальний захист власних мешканців. При цьому, досі немає підтримки від держави щодо управління лісовими ресурсами на території громади, натомість, контролюючі органи шукають приводів оштрафувати ОМС за ті порушення, які були зафіксовані ще до наділення громад відповідними повноваженнями», - зазначив Шелеп.
Також важливою складовою усіх згаданих зустрічей була презентація діяльності Програми U-LEAD, зокрема, відкритих інформаційних заходів, які відбуваються щосереди, комплексних навчальних програм, фахових тематичних консультацій. В кожній з громад було намічено перелік питань з яких радники Програми будуть надавати супровід та підтримку ОМС.